Cenaze Anında İlk Yapılması Gerekenler

Ölüm olayı  evde meydana gelmiş ise; Alo 188 Cenaze Hizmetleri Hattı aranarak vefat durumuna ilişkin  bilgi verilir. Alo 188 Cenaze Hizmetleri Hattı  tarafından bağlı bulunulan İlçe Belediye Tabipliğine yönlendirilir ve aynı zamanda cenazenin bulunduğu bölgeye cenaze aracı gönderilir. Eve gelen tabibin düzenlemiş olduğu Ölüm Belgesi ile birlikte defin kaydı yapılması ve cenazenin yıkama-kefenleme işlemleri için cenaze aracı ile cenazenin morga alınması sağlanır.

 Ölüm olayı hastanede meydana gelmiş ise; hastanenin düzenleyeceği ölüm belgesi alındıktan sonra cenaze, Daire Başkanlığımıza bağlı şefliklerde gömüye hazırlanacaksa (yıkama, kefenleme) Alo 188 Cenze Hizmetleri Hattı  aranarak araç talep edilir.

Ölüm olayı adli vaka ise; Adli Tıp Morgunda otopsisi tamamlanan cenazeler için Adli Tıp Kurumunca düzenlenen Ölüm Belgesi alınır. Alo 188 Cenaze Hizmetleri Hattı aranarak araç talep edilir.

 Cenaze yurt dışından geliyor ise; havalimanı doktorunca düzenlenen Ölüm Belgesi alınır; havalimanındaki teslim işlemleri tamamlandıktan sonra Alo 188 Cenaze Hizmetleri Hattı aranarak araç talep edilir.

 Cenazeye ilişkin ölüm belgesi ile birlikte Defin İşleri Şefliği tarafından defin kaydı gerçekleştirilir.

 

Cenazenin Defnedileceği Mezarlık Seçimi

İlimiz merkezindeki mezarlıklarda aile kabri dışında, cenaze defnine müsait alan kalmadığı durumlarda, gömüye açık ve ikamet yerleri yakınlığı göz önünde bulundurularak, talebe yönelik bir hassasiyetle mezarlıklara gömü yapılmaktadır.
 

Üste Gömü Koşulları

Cenazenin daha önce ölmüş bir yakının üstüne defin edilmesi için ilk gömü tarihinden itibaren en az 5 (Beş) yıl geçmiş olması şartı aranır.

 Üste gömü yapılacak olan kabrin başında mutlaka okunabilir bir baştaşı olmalı ve Müdüriyet kayıtları ile baştaşındaki bilgilerin birbirini doğrulaması gereklidir.

Üst gömüde muvafakat;  gömülü olanın 1. (Birinci) derecedeki yakınından alınır. (Anne, baba, eş, çocuk, kardeş)

  

Aile Kabri Satın Alınması

Aile kabri almak isteyen vatandaşlarımız, Defin Hizmetleri Şube Müdürlüğümüze nüfus cüzdanları ile şahsen başvurarak,  aile kabri satışımızın olduğu mezarlıklarımızdan olmak şartı ile çok kısa bir süre içerisinde işlemleri tamamlanmaktadır.

 

Merkez Defin İşleri Şefliği

Gaziler Cad. No325 Yenişehir / İZMİR 

Tel: 293 43 15 ve 43 16 Faks: 293 43 07

E-posta: mezarlıkdb@izmir.bel.tr